Práce na zahradě – ŘÍJEN

sklizen

V říjnu ukončujeme sklizeň a pomalu se připravujeme na zimu. Mnohé rostliny nebo jejich cibule potřebují toto období přečkat na nějakém bezmrazém, světlém a suchém místě. Říjen je ale i obdobím výsadeb okrasných keřů, růží, ovocných i okrasných stromů a trvalek, neboť stále mají dost času, aby do zimy pevně zakořenily.

 (2011) *** Nezpochybnitelně je zase podzim tady. Vůbec to ovšem neznamená konec zahradních prací. Sklízíme poslední plody letošní sezony a vytváříme předpoklady pro sklizeň příští. Někdy zvláště po ránu sice už zalézá zima za nehty, ale pořád je tu krásně.

Sklizeň

* Sklízíme zimní odrůdy jádrovin a pozdní švestky. Dokončujeme sklizeň jablek a hrušek.

* Sklízíme pozdní odrůdy kořenových zelenin a košťálovin.

Stromy a keře

* Keře se snáze přesazují než stromy, neboť jim z půdy vyrůstá více kmínků, snáze je i přemisťujeme s tím, že větve svážeme k sobě. Mají-li ostny nebo jsou-li jinak pichlavé, obalíme je silnou tkaninou.

* Pokud chceme přesazovat popínavé a bujně rozrostlé keře, musíme je razantně zastřihnout. Přesazování starých popínavek je nicméně poměrně složité, protože nemusejí z přestárlého rozvětvení znova vyrašit.

* Sázíme nové ovocné stromky.

* Nové výsadby stromků chráníme proti okusu divou zvěří pletivem nebo repelentním nátěrem.

Okrasná zahrada

* Sázíme tulipány, hyacinty a další zjara kvetoucí cibuloviny. Také sazenice růží.

* Sázíme vřes – říjen je pro něj ideálním obdobím. Zasadit bychom ho měli asi o dva centimetry hlouběji, než jak byl v pěstební nádobě, aby ho mráz nevytáhl a aby lépe zakořenil.

* Muškáty a fuchsie připravíme k přezimování. Vybereme k tomu chladné bezmrazé světlé místo s vyšší vzdušnou vlhkostí. Pokud nemáme jinou možnost, než je uskladnit v tmavém či vlhkém sklepě, musíme počítat s tím, že část výpěstků ztratíme.

* Velké choulostivé trvalky zakryjeme spadaným listím tak, že jím vyplníme ohrádku, kterou jsme kolem rostlin vytvořili.

* Cibule a hlízy květin, které nesnášejí mrazy, vyzvedneme ze země a uskladníme. Patří sem například gladioly, jiřinky, hlíznaté begónie. Jejich stonky odřízneme asi deset centimetrů nad cibulí nebo hlízou a necháme vyschnout na suchém místě a proudícím vzduchem. Po zaschnutí uvolníme cibulky a hlízy a oklepeme zeminu.

* Kvetení aster a chryzantém prodloužíme průběžným odstraňováním odkvetlých částí.

* Pivoňky, které vyžadují hodně živin, pohnojíme vrstvou dobře vyzrálé chlévské mrvy ještě před začátkem zimy.

Užitková zahrada

* Vzhledem k tomu, že vzniká větší množství zahradního organického odpadu, využijeme ho k tvorbě kompostu. Kvalitní zeminy, kterou získáme, nikdy není dost.

* Stále ještě můžeme vysazovat česnek, a to na záhony, kde žádné cibuloviny nebyly alespoň čtyři roky.

* Dokončíme také výsadbu jahodníku.

* Záhony před podzimním rytím pohnojíme.

* Sesbíráme i zelená rajčata a necháme je dozrát v teple.

* Vysejeme kořenovou petržel a mrkev k přezimování.