Modelovací stříbro

Modelovací stříbro PRECIOUS METAL CLAY vypadá jako obyčejná keramická hlína. Také se s ní tak pracuje. Ale když zhotovený předmět vypálíme, zůstane jen ryzí stříbro. Cesta k vytváření zcela originálních šperků nebývalých tvarů je tady.

(2010) *** PRECIOUS METAL CLOY je hmota složená ze stříbrného (může být i ze zlatého) prášku, pryskyřice a vody. Smíšením těchto komponentů vznikne modelovací hmota, se kterou zacházíme velmi podobně jako s keramickou hlínou. Po vymodelování výtvor sušíme a poté pečeme v peci jako keramiku. Jako u většiny převratných objevů je princip vlastně nesmírně prostý: odpařením vody a vypálením pryskyřice vznikne čisté stříbro (zlato).

Druhy PMC

PMC existuje v několika verzích, které se však vypalují při odlišné teplotě i různě dlouhé době. Také se po vypálení o různé procento smrští: PMC o 28 %, PMC 3 a PMC plus o 12 %. Většinou jsou mezi sebou kompatibilní, pokud je však mísíme, volíme pro vypalování vždy teplotu určenou pro druh vyžadující tu vyšší. Hmotu pečlivě balíme do originálního obalu nebo mikrotenové fólie, jinak hrozí, že vyschne.

Tvorba šperků

Ruce i nářadí je dobré potřít tenkou vrstvou oleje nebo vazelíny. Z nářadí uplatníme různé špachtličky na keramiku, příslušenství manikúry, jehly  apod. Při vyhlazování tvaru (nebo pokud hmota schne) si navlhčíme prsty či nářadí. Stejně tak kapkou vody slepíme dvě části výrobku. Modelujeme na plastové nebo skleněné podložce, po ruce máme vlhkou houbu na otírání prstů. Nápadů, jak vytvořit šperk, je nepřeberně, Hmotu můžeme vyválet a na plochu otisknout zajímavou strukturu nějakého předmětu. Nebo vyválenou plochu nápaditě skládáme, do otvorů můžeme vložit kámen, korálky, perličky apod., jen musíme vybrat takové, u nichž nehrozí, že by se během vypalování roztekly nebo popraskaly. Dalším způsobem tvarování řezáním otvorů ve vyválené ploše, nebo vytvoření dutého šperku tak, že voskovou kuličku obalíme hmotou, kterou dozdobíme rýhami, případně kameny a vosk se pak při vypalování vypaří. Na tyčkách můžeme modelovat prsteny (k jejichž šíři připočítáme příslušné procento na smrštění hmoty). Dřevo v peci shoří. Způsobů je mnoho, záleží na záměru a fantazii. Nezapomeneme také k přívěsku vytvořit poutko, k již vypálenému šperku by se špatně připevňovalo.

Sušení a vypalování

Vymodelované šperky nejprve usušíme. Proces můžeme urychlit teplem, neboť na rozdíl od keramické hlíny popraskání hmoty nehrozí. Že jsou výrobky suché, poznáme podle změny barvy v bílou. PMC vypalujeme v  peci, v níž dosáhneme po určitou dobu požadované teploty, např. pece na vypalování emailu, keramické pece apod. Hotové a usušené výrobky k vypalování umístíme do misky z nerezu, terakoty nebo z pálené hlíny, do které jsme nasypali práškový oxid hlinitý. Uvedené teploty musíme dodržet, jinak se nám stříbro rozteče:
PMC: 2 hodiny na 900 °C; PMC plus: 10 minut na 900 °C nebo 20 minut na 850 °C, anebo 30 minut na 800 °C; PMC 3: 10 minut na 700 °C nebo 20 minut na 650 °C anebo 30 minut na 600 °C. Zlato pouze PMC: 2 hodiny na 1000 °C.

Po vypálení

Šperky chladíme studeným vzduchem (se zasazenými kameny ty musí stydnout přirozeně, aby nepopraskaly). Získali jsme ryzí stříbro, které musíme ještě vyleštit. Použijeme zlatnickou ocelovou vlnu nebo jemné mosazné drátky a doleštíme jemným brusným papírem.