Excentrická bruska

Pro milovníky hádanek co všechno může znamenat slovo “kočkopes” máme otázku. Zdalipak víte,  co vznikne, když do jednoho přístroje spojíme rotaci a vibraci? Přece Kočkopes velmi užitečný! Aby byla dobře využita taková fakta, jako že s otáčejícím se brusným papírem či plátnem budeme mít větší úběr materiálu a naopak s nepravidelnými vibracemi dosáhneme jemného broušení s malým úběrem, vznikla právě excentrická bruska. Na pohled pracije jaksi šejdrem, ale ve výsledku skvěle.

Excentrická bruska se skládá z brusného talíře, který pohání elektromotor a do něhož výstředník zapadá přesné valivé ložisko jako součást brusného talíře. Na ten suchým zipem připevňujeme výměnné brusné papíry a plátna. Výstředníkový mechanismus talíře  vyvažuje protizávaží, aby se bruska nerozkmitala. Brusný talíř se po rozběhu motoru roztočí, ale pracovat začne až po přítlaku na broušený materiál. Kombinovanému (převážně rotačnímu) pohybu stačí k hrubému broušení jen malý přítlak. V kombinaci s excentrickým kmitáním na úkor úběru dosáhneme s touto bruskou hladké broušené plochy bez škrábanců. Pružným brusným talířem můžeme brousit i vyklenuté nebo prohnuté povrchy. Bruska má univerzální komutátorový motor, regulátor počtu zdvihů, spínač s aretací stálého chodu, odpojitelný kabel, nátrubek pro odsávání a odsávací hadici. Dosažení hladkých ploch je totiž podmíněno účinným odsáváním prachu z broušení a proto je i excentrická bruska opatřena integrovaným odsáváním prachu. Odvádí ho do připojeného textilního vaku. Další variantou je, že také můžeme brusku připojit nátrubkem na hadici vysavače.

Práce s excentrickou bruskou

Excentrické brusky mohou vykonávat jak hrubé broušení, tak jemné broušení a dokonce i leštění. Excentrická bruska je určena jen pro broušení za sucha. Brusky bývají vybaveny univerzálním brusným talířem střední tvrdosti. Rovné plochy s velkým úběrem brousíme tvrdým talířem, kdežto na nerovné plochy, jemné broušení a leštění použijeme talíř co nejměkčí.

* Než připneme brusný list, vyčistíme suchý zip talíře kartáčem.

* Brusku nejprve přiložíme na obrobek a teprve poté ji zapneme. Když ji dříve zapneme, poškrábeme povrch plochy obrobku.

* Čím méně na brusku tlačíme, tím více materiálu ubírá, to proto, že se brusný talíř otáčí rychleji.

* Naopak, chceme-li získat to nejjemnějším broušení, tlačíme na brusku tak, až se brusný talíř skoro přestane otáčet a jen kmitá.

* Větší plochy brousíme bez přerušení v pásech, kruhovými výkyvy nebo křížově.

Lešticí prostředky (plsť, jehnětinu nebo molitanový talíř) můžeme po práci vyprat ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem.